15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü

ADANA (AA) - Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle program düzenlendi. Adana'da Uğur ...

 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü

15.07.2020 - 22:16

cobanweb.com Güncelleme : 15.07.2020 - 22:16
4 views

ADANA (AA) – Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle program düzenlendi.

Adana'da Uğur Mumcu Meydanı'nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine iyi olarak düzenlenen program, İstiklal Marşı'yla başladı. Daha sonra Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü münasebetiyle gerçekleştirdiği halka hitabı, meydandaki ekranlardan izletildi.

Programda konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, 15 Temmuz'da milletin tarihte hiç görmediği, hiç yaşamadığı bir ihanetle ve atakla karşı zıdda kaldığını söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) farklı metotlarla ve değişik sıfatlarla daima suret-i haktan görünüp farklı deneme ve aldatmacalarla devleti, hükümeti ve milleti bir formda oyuna getirmeye çalıştığını kaydeden Elban, şöyle konuştu:

“O gece şık Adana’mız başta olmak üzere tüm milletimiz meydanları doldurdu ve kutsal kıymetlerine sahip çıkmak uğruna canlarını ve tüm varlıklarını ortaya koydu. Ahir milletimiz kazandı. Allah’a şükürler olsun ki tarihte daima okuduğumuz o kahramanlar ve kahramanlık hikayelerindeki üzere 4 yıl evvel o gecede de yeniden büyük bir kahramanlık destanı yazıldı. Doğal ki asil bir milleti olmayan hiçbir devlet, hükümet, kurum bu muvaffakiyetleri elde edemezdi. Bu darbeyle ilgili çok şey söyleyebiliriz. FETÖ’nün ihanetini ve alçakça yapılan taarruzları hepimiz biliyoruz. FETÖ’nün tekrar ayağa kalkmaması için uğraşımızı son hain temizleninceye kadar devam ettirmemiz gerektiğini biliyoruz.”

Adana Valiliği himayesinde Vilayet Gençlik ve Spor Müdürlüğünce “Demokrasi bilinci, elden ele taşınan bir bayraktır” sloganıyla “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu” düzenlendi.

Merkez Park'tan Uğur Mumcu Meydanı'na kadar koşan 25 sporcunun getirdiği sancak, ulusal sporcu Eda Tuğsuz tarafından Vali Elban'a teslim edildi.

Öte yandan Karataş ilçesinde 15 Temmuz darbe teşebbüsü şehitleri ve gazileri için anma programı düzenlendi.

Karataş Kaymakamı Fatih Ayaz ve Karataş Belediye Lideri Necip Topuz ile çok sayıda vatandaşın katıldığı aktifliğin ahir, Karataş Su Eserleri Kooperatifi üyesi 25 balıkçı teknesi, Türk bayraklarıyla denize açıldı.

– Mersin

Mersin'de 15 Temmuz aktiflikleri kapsamında vatandaşlar meydanlarda bir araya geldi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen aktiflikte iştirakçiler ateşi ölçülerek yere alındı. Yetkililer vatandaşlara toplumsal ara ve maske takma konusunda ihtarlarda bulundu.

Hürmet duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda şehitler için dua edildi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Şehitlere her devir sahip çıkacaklarını lisana getiren Su, iç ve dış düşmanların FETÖ'yle 15 Temmuz'da eşi gibisi olmayan bir ihanete kalkıştığını tabir etti.

Bu kalkışmayla Türkiye'nin şahlanışının, kardeşliğinin ve demokrasisinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını aktaran Su, şöyle devam etti:

“Yüce milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle gencinden yaşlısına, bayanından erkeğine daima birlikte ecdadından aldığı güçle bu hainlerin önüne dikilmiştir. Milletimiz silahlardan, tanklardan, helikopter ve uçaklardan üzerlerine yağan kurşunlara ve bombalara gövdesini siper ederek, bu hainlerin emellerini boşa çıkarmıştır, bertaraf etmiştir. Milletimizin kahraman evlatları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatımızın erdemli mensuplarıyla bütünleşerek büyük bir kahramanlık destanına imza atmıştır. Milletimiz memleketini canı pahasına müdafaasının yanı sıra tüm dünyaya demokrasiye nasıl sahip çıkılacağının da dersini vermiştir.”

Mersin Büyükşehir Belediye Yöneticisi Vahap Seçer ise demokrasinin ehemmiyetine değinerek, “Bu darbe teşebbüsü Türk halkının basireti, feraseti ve cüretiyle önlenmiştir. Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu hain darbe teşebbüsü eminim ki iyi anlaşılması durumunda yarınlarımız için bir ders niteliğindedir.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Ulusa Seslenişi” sinevizyondan izlendi.

Akdeniz Kesim ve Garnizon Komutanlığına bağlı bando ekibi “Kahramanlık Türküleri” konseri verdi.

Etkinlikler kapsamında, Bölge Gençlik ve Spor Müdürlüğünce “Demokrasi bilinci, elden ele taşınan bir bayraktır” sloganıyla “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu” düzenlendi.

Aralarında engelli ve şahsi sporcularında bulunduğu koşuda getirilen sancak Mersin Valisi Ali İhsan Su'ya teslim edildi.

Gülnar ilçesinde de 15 Temmuz darbe teşebbüsü şehitleri ve gazileri için anma programı düzenlendi.

Anma programı kapsamında şehit Ömer Halisdemir de anıldı.

Aktifliğe katılanlar, yerde oluşturulan “15 Temmuz Fotoğraf Sergisi”ni de gezdi.

– Hatay

Hatay'da da 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle Cumhuriyet Meydanı'nda anma programı düzenlendi.

Iştirakçiler ortama ateşi ölçülerek maskeli halde alındı. Programın başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Ulusa Seslenişi” sinevizyondan izlendi.

Daha sonra Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Konservatuvarı dinletisi gerçekleştirildi. Akabinde Bölge Müftüsü Ömer Faruk Haberli tarafından şehitler için dualar edildi. Hatay Vilayet Müftülüğü İlahi Grubu'nun seslendirdiği ilahiler dinlendi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, bin yıldır bu topraklarda yaşayan milletin evlatları olduklarını söyledi.

Bu bin yıllık tarih içerisinde çok yavuz uğraşlarla karşı zıdda geldiklerini de belirten Doğan, şöyle devam etti:

“Zaferle bu milletin evlatları savaş meydanlarından çıktı lakin bu topraklarda hiçbir vakit görmediğimiz bir ihaneti 15 Temmuz 2016'da gördük. Bu çok kahpe bir örnekti. Bu milletin silahlarıyla, tanklarıyla, toplarıyla üzerimize gelenler bu milletin içerisinde yetişen, bu milletin ekmeğiyle beslenenlerdi. İçimizdeydiler lakin dışarıdan kumanda ediliyorlardı. Bizimle birlikte tıpkı topraklarda yaşıyorlardı fakat oburlarının kılıcını çekip üzerimize o denli yürüyorlardı. Ancak bu millet 15 Temmuz 2016'da bunlara verilmesi gereken dersi verdi. Meydanlara çıkarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunlar gerekli yanıtı aldılar.”

Doğan, tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyip gazileri de şükranla yad ettiğini aktardı.

Daha sonra Antakya Medeniyetler Korosu, programda sahne aldı.

– Osmaniye

Osmaniye Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen program, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kur'an- Kerim tilavetinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sinevizyona yansıtıldı.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, programda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un ordu içerisinde örgütlenmiş FETÖ/PDY'nin anayasal tertibi yıkarak, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmak için düzenlediği hain ve alçak darbe teşebbüsü olduğunu belirtti.

Milletin, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine kulak verdiğini söz eden Yılmaz, yurdun dört bir yanında tek yürek iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmediğini anımsattı.

Hain teşebbüsün bertaraf edildiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“15 Temmuz'da milletimiz, ulusal birlik ve beraberliğini bütün dünyaya bir sefer daha gösterdiği tarihi bir güne, dünya topluluklarına ve devletlerine ders veren bir direnişe imza atmıştır. Unutmayalım ki atalarımızdan emanet aldığımız bu şık vatanımızı ve ay yıldızlı şanlı bayrağımızı muhafazanın yolu milletçe kenetlenmekten makbul. Şanlı geçmişinde olduğu üzere 15 Temmuz’da da kutlu bir destan yazan milletimizin Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. 15 Temmuz gecesi devletimizin bekası için 'Ya istiklal, ya ölüm' diyerek şehadet şerbetini tadan aziz şehitlerimiz ile birlikte tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, ulusal irademize sahip çıkan başta yiğit Osmaniyeli hemşehrilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı en kalbi hislerimle selamlıyorum.”

Vali Yılmaz, darbe teşebbüsü sırasında Ankara Gölbaşı'ndaki Kişisel Harekat Daire Başkanlığına yapılan atakta şehit düşen şahsi harekat polisi Mehmet Karacatilki’nin ailesi ve 15 Temmuz gazileri Adnan Yıldız ve Gürkan Güven’e plaket takdim etti.

Program, Osmaniye Belediyesi Mehteran Takımı'nın konseri, şiir, ezgi, marş ve selaların okunmasıyla sona erdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın