2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları en kötü olduğu yıl!

Koronavirüs yüzünden akıllı telefon pazarı çok zor günler geçiriyor. Öyle ki salgın yüzünden 2020 şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü! Dünya koronavirüs salgınına yoğunlaşmış vaziyetteyken, bir hayli Avrupa ülkesi önlemleri en üst düzeye çıkartmış vaziyette. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak hızlı bir şekilde bütün dünyaya dağılan salgının tesiri ise sadece sıhhat mananında değil. Bilhassa […]

 2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları en kötü olduğu yıl!

21.03.2020 - 9:19

cobanweb.com Güncelleme : 21.03.2020 - 9:19
84 views

Koronavirüs yüzünden akıllı telefon pazarı çok zor günler geçiriyor. Öyle ki salgın yüzünden 2020 şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

Dünya koronavirüs salgınına yoğunlaşmış vaziyetteyken, bir hayli Avrupa ülkesi önlemleri en üst düzeye çıkartmış vaziyette. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak hızlı bir şekilde bütün dünyaya dağılan salgının tesiri ise sadece sıhhat mananında değil. Bilhassa yaşlı ve bağışıklık sistemi iyi olmayan insanlar üzerinde daha fazla tesirli olan hastalığın azaltılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bazı ülkeler yurttaşlarını hanede kalmaya çağrı ederken, kimileri ise sokağa çıkma yasağı ve karantina gibi daha sert önlemler almak vaziyetinde kalıyor. Tabii ki tüm bu önlem ve söylemler de bir hayli sektörü negatif manada etkiliyor. Bu sektörlerden biri de hiç kuşkusuz akıllı telefon pazarı.

2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

İzah eden bir takım verilere göre 2020 seneyin Şubat ayındaki satışlar, 2019 seneyin aynı dönemine oranla %38 azaldı. Bu iki döneme ait satış verileri de paylaşılırken, 99.2 milyonluk satış rakamının 61.8 milyona kadar düştüğü de dile getirildi. Ortaya konan veriler vaziyetin vehametini açıkça gösterse de virüsün dağılma hızının azalması ile birlikte satışların hızla artması öngörülüyor.

Son vaziyeti şirketler bazında teker teker ele alacak olursak virüsten en çok zarar gören şirketin Huawei olduğu anlaşılıyor. Çin merkezli üreticinin diğer şirketlere oranla daha fazla zarar görmesindeki temel sebep ise önceden yaşamış olduğu yan sebepler olarak görülüyor. Öyle ki Şubat ayında Xiaomi, satış rakamlarında Huawei’yi solluyor. Şubat 2020 dönemi bakımından Samsung ilk sırada bulunurken, Apple Güney Kore merkezli şirketin takipçisi konumunda. Üçüncü sırada Xiaomi, dördüncü sırada Huawei ve beşinci sırada Oppo bulunuyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın