ABD Adalet Bakanı Barr’dan Amerikalı teknoloji devleri ve Hollywood’a Çin yansısı:

WASHINGTON (AA) - ABD Adalet Bakanı Bill Barr, Amerikalı büyük teknoloji şirketlerini "Çin'in piyonu" olarak nitelendirirken, Hollywood' ...

 ABD Adalet Bakanı Barr’dan Amerikalı teknoloji devleri ve Hollywood’a Çin yansısı:

16.07.2020 - 18:26

cobanweb.com Güncelleme : 16.07.2020 - 18:26
4 views

WASHINGTON (AA) – ABD Adalet Bakanı Bill Barr, Amerikalı büyük teknoloji şirketlerini “Çin'in piyonu” olarak nitelendirirken, Hollywood'un da Çin idaresini tatmin etmek için sansür uyguladığını açıkladı.

Barr, Gerald Ford Başkanlık Müzesi'nde ABD'nin Çin siyasetine yönelik bir konuşma yaptı.

Çin idaresinin siyasetlerini “diktatörlük” olarak nitelendiren Barr, “Çin Komünist Partisi (CCP) dünyanın en antik medeniyetlerinin birisini demir yumruk ile yönetiyor. Memleketler arası sisteme dayalı hukuku alaşağı etmek için, Çin halkının büyük üretim ve ustalık gücünü ağırlık altına almaya çalışıyor.” tabirini kullandı.

Barr, Çin'in üretim ve teknoloji meydanında ABD'nin önüne geçmeye çalıştığını ve devir vakit bunu başardığına da vurgulayarak, bu durumun “riskleri” hakkında ikazlarda bulundu,

Çin irtibatlı hackerların, ABD'deki Kovid-19'a yönelik çalışmalara sızmaya çalıştığını vurgulayan Barr, “Kovid-19 salgının örtbas etmeye çalışırken suçüstü yakalanan Pekin idaresi, artık umutsuzca bir halkla alakalar darbesi peşinde. Sıhhat ortamında yeni bir atılım yaparak, kredi kazanmaya çalışıyor olabilir.” sözünü kullandı.

– Teknoloji devlerine “piyon” benzetmesi

Barr, Çin'in yapay zeka ve son teknolojiden yararlanarak kendi halkını yakından izlediğini belirterek, Çin ile yakın bağlantı içinde bulunan Amerikan teknoloji devlerine de reaksiyon gösterdi.

ABD'nin eski lideri Bill Clinton devrinde 2000 yılında Çin ile ticari ilgilerin olağanlaştığını anımsatan Barr, “2000 yılından itibaren ABD'nin büyük teknoloji firmaları da kendilerinin Çin tesirinin piyonları olmasına müsaade verdi. Yıllar içinde Google, Microsoft, Yahoo ve Apple üzere firmalar da CCP ile iş birliğine ölçüsüz istekli hale geldi.” dedi.

– Hollywood'un Çin ile bağlantını eleştirdi

Amerikan sinema kolu Hollywood'daki Çin tesirine de işaret eden Barr, “Hollywood şu anda dünyanın en büyük insan hakları ihlalcisi Çin Komünist Partisini tatmin etmek için kendi sinemalarını sansürlüyor.” dedi.

Barr, Hollywood'un yalnızca Çin'de gösterime giren prodüksiyonlara değil, Amerikan izleyicisi ile buluşanlara da sansür uyguladığını öne sürdü.

Disney'in de Çin ile bağlantısına dikkati çeken Barr, “Walt Disney, şirketinin günümüzün yabancı diktatörlüğü ile nasıl bir alaka kurduğunu görseydi, kalbi çok kırılırdı.” sözünü kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın