Antep fıstığında tarihi rekolte beklentisi

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Yöneticisi Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye umumunda varsayımı Antep fıstığı rekoltesinin 388 ...

 Antep fıstığında tarihi rekolte beklentisi

29.06.2020 - 20:11

Güncelleme : 29.06.2020 - 20:11
2 views

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Yöneticisi Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye umumunda varsayımı Antep fıstığı rekoltesinin 388 bin ton olarak gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, “Bu rakam inşallah Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rekoltesini oluşturacak.” değerlendirmesinde bulundu.

GTB'den yapılan açıklamaya nazaran, GTB Meclis Lideri Ahmet Tiryakioğlu başkanlığında gerçekleştirilen haziran ayı olağan meclis içtimasına, GTB Idare Şurası Lideri Mehmet Akıncı ve meclis üyeleri katıldı.

Açıklamada görüşlerine mahal verilen Tiryakioğlu, fıstık üretiminin artması, kalitesinin korunması ve esere katma kıymet sağlanması noktasında yapılan tüm çalışmaları önemsediklerini belirtti.

TÜİK olgularına nazaran, Türkiye'de 3 milyon 662 bin dekar yerde Antep fıstığı yetiştiriciliğinin yapıldığına dikkati çeken Tiryakioğlu, “Antep fıstığı üretimi en fazla Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis vilayetlerinde yapılıyor. Bu bölgeler, Antep fıstığı üretiminde yüzde 96'sına sahip, kalan yüzde 4'lük kısımı ise gayrı bölgeler sağlıyor.” sözünü kullandı.

Rekolte tespit komitenin, haziranda Antep fıstığının en ağır olarak yetiştirildiği 6 vilayette 23 ilçe ve 480 köyde incelemeler yaparak değerlendirmelerde bulunduğuna işaret eden Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

“Tespit encümenimiz tarafından fıstık bahçelerindeki bir yıl eser verip, sair yıl vermeme durumunu, erkek ağaç varlığı, hastalık ve zararlı durumu, ağaçların gelişimi, sulama durumu, toprak sürece, gübreleme, budama hali, taç hacimleri ve yaşları dikkate alınarak ağaç başına verimleri hakkında iddialar yapıldı. Komitemizin hazırladığı rapora nazaran, Türkiye umumunda kestirimi Antep fıstığı rekoltesinin 388 bin ton olarak gerçekleşmesi beklenmekte. Bu rakam inşallah Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rekoltesini oluşturacak.”

Tiryakioğlu, bu yıl Şanlıurfa'da 156 bin, Gaziantep'te 148 bin, Siirt'te 33 bin, Adıyaman'da 22 bin, Kahramanmaraş'ta 8 bin, ve Kilis’te ise 4 bin ton Antep fıstığı rekoltesi elde edilmesinin beklendiğini aktardı.

GTB Idare Heyeti Lideri Mehmet Akıncı da İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle imalatı tamamlanan lisanslı deponun hasat serisinde eser kabulüne başlayacağını söz etti.

Içtimaya katılan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ise Antep fıstığının endüstriyel tarım eseri olduğunu belirterek, eser bazlı destek verilmesini istedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın