Çin’den Şark Türkistan’da doğum denetimi zulmü!

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya bugün Çin Komünist Partisinin Sincan ortamındaki ağırlık kampanyasının bir kesimi olarak Uygurlara ve ...

 Çin’den Şark Türkistan’da doğum denetimi zulmü!

29.06.2020 - 23:55

Güncelleme : 29.06.2020 - 23:55
0 views

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, “Dünya bugün Çin Komünist Partisinin Sincan ortamındaki ağırlık kampanyasının bir kesimi olarak Uygurlara ve vesair azınlıklara karşı mecburî kısırlaştırma, farz kürtaj ve çetinle aile planlama uyguladığına dair rahatsız edici haberler aldı.” tabirini kullandı. 

Alman Antropolog Adrian Zenz’in yayınladığı haberlerin şok edici olduğunu gelgelelim Çin hükümetinin on yıllardır devam eden ve insan hayatı ile onurunu hiçe sayan pratiklerine benzerlik oluşum ettiğini vurgulayan Pompeo, “Çin Komünist Partisine bu dehşet verici pratiği derhal durdurması ve öteki uluslara ise bu insanlıktan çıkaran suistimalleri durdurma talebi konusunda ABD ile hareket etmeye çağırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

DOĞUM DENETIMI ZULMÜ

Zens’in 32 sahifelik raporu cumartesi günü ortaya çıkmış ve Çin’in Uygur ve Kazak Türklerine çeşitli doğum denetimi formülleri uyguladığını ve buna uymayanları “eğitim kampı” ismi altındaki yekuna kamplarına göndermekle tehdit ettiğini ortaya koymuştu. 

Çin hükümetinin, yüz binlerce Türk bayanı tertipli olarak rahimlerine spiral takmaya, kürtaja ve kısırlaştırmaya zorladığı, spiral tasarrufunun memleket umumunda düşmesine karşın Sincan’da önemli biçimde artış gösterdiği kaydedilmişti.

KAYNAK: AA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın