Coronavirüsü atlatmak için ailelere öneriler!

Covid-19’un hayatımıza girdiği ilk günlerden bu yana tüm insanlık zor günlerden geçiyor. Bu neslin daha önce hiç görmediği kadar küresel ve evrensel boyutta bir kriz yaşıyoruz. Ortak isteğimiz hayatta kalmak ve bu süreci en az fiziksel, ruhsal hasarla atlatmak… Ne kadar süreceği belli olmayan salgın süreci ve belirsizlikler tüm bireylerde endişe kaygı korku gibi duyguların […]

 Coronavirüsü atlatmak için ailelere öneriler!

24.04.2020 - 20:52

Güncelleme : 24.04.2020 - 21:10
81 views

Covid-19’un hayatımıza girdiği ilk günlerden bu yana tüm insanlık zor günlerden geçiyor. Bu neslin daha önce hiç görmediği kadar küresel ve evrensel boyutta bir kriz yaşıyoruz. Ortak isteğimiz hayatta kalmak ve bu süreci en az fiziksel, ruhsal hasarla atlatmak… Ne kadar süreceği belli olmayan salgın süreci ve belirsizlikler tüm bireylerde endişe kaygı korku gibi duyguların artmasına neden oldu. Medical Park Ankara Hastanesi’nden Psikolog Tuba Ertunç, ailelere hem çocukları hem de kendileri adına bu zorlu süreci en hasarsız şekilde atlatılması adına altın önerilerde bulundu.

Bu zor günleri atlatırken kaygılarımızın ve korkularımızın oldukça insani olduğunu unutmayalım. Var olmamızı, sağlığımızı ve psikolojik ve fiziksel bütünlüğümüzü tehdit eden her çeşit dış tehdit bizler için bir stres kaynağıdır. Bu süreçte fertlerin stres tepkileri mizaca, yapılarına ve yaşamsal gelişim hikâyelerine göre farklılık gösterirler. Bu stres tepkileri, anormal bir olaya verilen normal tepkiler olarak adlandırılır. Ancak sürece vermiş olduğumuz tepkileri değerlendirirken bu duyguların sürekli ve şiddetli olması, bizlere bir bozukluk ortaya çıkabileceğini söylemektedir. Ailelerin çocukların gençlerin ruhsal sağlığını desteklemek, psikolojik iyilik halini yükseltip baş etme becerilerini geliştirmek ve dayanıklılığını artırmak amaçlı 5 maddede topladığımız önerilerimizi hayata geçirmeleri yararlı olacaktır.

ANNE -BABA ARASINDAKİ İLETİŞİMİ ÇOCUK İZLER
Aile içerisinde yetişkinler korku kaygı ve endişe gibi duygularını şiddetli olarak hissedebilirler. Bu duyguların şiddeti; öfke, tahammülsüzlük, huzursuzluk, panik gibi pek çok belirtiyi de şiddetli ve sürekli yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu durum anne babanın birbirleri arasındaki iletişimin etkilenmesine sebep olurken çocuklar ile ve gençlerle sağlıklı iletişim için de bir engel oluşturabilir. Bu belirtileri gözlemlediğimizde öncelikli olarak kendi psikolojik iyilik halimizi ve baş etme becerilerimizi geliştirmeliyiz. Eğer baş etme becerilerinizi yetersiz, psikolojik iyilik halinizi ve dayanıklılığınızı koruyamadığınızı düşünüyorsanız ruh sağlığı uzmanlarından destek alabilirsiniz.

AÇIK VE DOĞRUDAN İLETİŞİM KURUN
Çocuklara abartılı şekilde güvende hissettirmeye çalışmak, hiçbir şey yokmuş gibi davranmak hatalı bir tutumdur. Duygu ve düşüncelerinizi çocuklarınızdan gizlemek çocukta bir şeylerin yolunda olmadığı endişesine sebep olabilmektedir. Çocuklardan bir şey saklanıyormuş hissi ve ailelerine duydukları güvenin kaybı, süreci daha endişeli geçirmelerine neden olabilir.

Güvende olma duygusu bu süreçte çocuklara en çok yardım edecek psikolojik ve fiziksel temel ihtiyaçtır. Çocuklara zor bir dönemden geçildiğini belirtmek ama ailece yapılması gerekeni yapmaya çalıştığımızı ve onları korumak için dikkatli olduğumuzu davranışlarımız ile de göstermek ebeveynlerin yapması gerekenlerin en başında gelmektedir.

COVİD-19 SALGINI HAKKINDA ÇOCUKLARINIZLA KONUŞURKEN DESTEKLEYİCİ VE ESNEK OLUN
Çocukların konuşmaya hazır olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Kendilerini rahat ifade edebilecekleri bir ortam oluşturabilirsiniz. Kendi kaygı, korku ve endişelerimize kapılmadan, acele etmeden hazır olmadıkları durumlarda bu konular ile alakalı konuşmaya zorlamayın. İletişim kurarken samimi ve açık olmaya gayret edin. Konuşmaya açık bir ortam sağlamak çocukların sorunlarla olan mücadele gücünü artırıp ileride sorunlarla baş edebilmelerine olanak sağlayacaktır. Sürekli, tutarlı ve dürüst yanıtlarla onlara güven ve destek verebilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın