Fed Lideri Powell: “Ekonominin önündeki yol fevkalâde bir biçimde belirsiz”

WASHINGTON (AA) - ABD Merkez Bankası (Fed) Yöneticisi Jerome Powell, iktisadın önündeki yolun "olağanüstü" bir formda belgisiz ve büyük ölçüde ...

 Fed Lideri Powell: “Ekonominin önündeki yol fevkalâde bir biçimde belirsiz”

29.06.2020 - 22:41

Güncelleme : 29.06.2020 - 22:41
5 views

WASHINGTON (AA) – ABD Merkez Bankası (Fed) Yöneticisi Jerome Powell, iktisadın önündeki yolun “olağanüstü” bir formda belgisiz ve büyük ölçüde virüsün denetim altına alınmasındaki muvaffakiyete bağlı olduğunu belirterek, “İnsanlar, geniş yelpazedeki faaliyetlerde yine bulunmanın inançlı olduğuna emin olana kadar tam bir toparlanma mümkün değil.” tabirlerini kullandı.

Fed, Yönetici Powell'ın yarın Temsilciler Meclisi'nin Finansal Hizmetler Komitesi'nde, Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası'na ait yapacağı sunumun metnini yayımladı.

Powell, sunumunda, Kovid-19 salgınının ABD ve dünya umumunda büyük zorluklara neden olmaya devam ettiğini kaydetti.

Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan kıymetlerin tesiriyle mart ayı itibarıyla ekonomik faaliyette keskin bir düşüş yaşandığını anımsatan Powell, gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yılın 2. çeyreğinde büyük olasılıkla rekor seviyede düşüş göstereceğini kaydetti.

– “Önemli bir yeni aşamaya girdik”

Powell, kelam konusu bunalıma hükümet tarafından süratli ve güçlü bir siyaset hareketiyle müdahale edildiğini hatırlatarak, bu müdahalenin yalnızca hanehalkı ve işletmelere yardımcı olmakla kalmayıp tıpkı vakitte iktisatta kalıcı zararların sınırlanmasında fark yarattığını aktardı.

Iktisat sıradanlaştıkça gelen donelerin de ekonomik faaliyetin tekrar başladığına işaret ettiğini belirten Powell, şöyle devam etti:

“Birçok işletme kapılarını açıyor, işe alımlar ve harcamalar artıyor. İstihdam yükseldi ve tüketici harcamaları mayısta güçlü bir biçimde toparlandı. Kıymetli bir yeni aşamaya girdik ve beklenenden daha çabuk gerçekleştirdik. Iktisattaki bu toparlanma memnuniyetle karşılanırken, birebir vakitte virüsü denetim altında tutma gereksinimi üzere yeni zorluklar sunuyor.”

Powell, iktisada yönelik son datalar olumlu sinyaller gösterse de 20 milyondan fazla Amerikalının işini kaybettiğini vurgulayarak, işsizlikteki artışın mahsusen düşük fiyatlı çalışanlar, bayanlar, siyahi Amerikalılar ve Hispanikler için daha şiddetli olduğunu aktardı.

– Getiri orantısını mevcut seviyede tutma sinyali

Fed Yöneticisi Powell, “Üretim ve istihdam, pandemi öncesi periyottaki seviyelerinin çok altında kalıyor. Iktisadın önündeki yol dehşet bir biçimde meçhul ve büyük ölçüde virüsü denetim altına alma başarımıza bağlı. Kişiler, geniş yelpazedeki faaliyetlerde yine bulunmanın inançlı olduğuna emin olana kadar tam bir toparlanma mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Iktisadın önündeki yolun hükümetin toparlanmayı destekleyecek siyaset hareketlerine de bağlı olduğunun altını çizen Powell, salgının ekonomik tesirlerine karşı alınan tedbirler kapsamında, mart ayında siyaset neması orantısını sıfıra indirdiklerini ve ekonomin son badireleri atlattığından, maksimum istihdam ile fiyat istikrarı gayelerini başaracağından emin olana kadar bu seviyede tutmayı planladıklarını söz etti.

Powell, Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine karşı Fed'in bu vakte kadar attığı adımları hatırlatarak, gelişmeleri yakından izleyeceklerini ve bankanın maksatlarını desteklemek için planlarını elverişli bir formda ayarlamaya hazır olduğunu kaydetti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın