Fitch: Kovid-19 kaynaklı ekonomik bozulmalar hafifledi

WASHINGTON (AA) - Milletlerarası kredi aşamalandırma kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik ...

 Fitch: Kovid-19 kaynaklı ekonomik bozulmalar hafifledi

29.06.2020 - 16:51

Güncelleme : 29.06.2020 - 16:51
3 views

WASHINGTON (AA) – Milletlerarası kredi aşamalandırma kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik bozulmaların hafiflediğini belirterek, global iktisada ait büyüme varsayımında değişikliğe gitmedi ve dünya iktisadının bu yıl yüzde 4,6 daralacağını öngördü.

Fitch Ratings tarafından güncellenen Global Ekonomik Görünüm Raporu, “Koronavirüs bozulmaları hafifliyor” başlığıyla yayımlandı.

Global iktisada ait büyüme iddiasının sabit bırakıldığı raporda, dünya iktisadının bu yıl yüzde 4,6 daralacağı, 2021'de yüzde 4,9 ve 2022'de yüzde 3,4 büyüyeceği iddia edildi.

– Toparlanma sinyalleri

Raporda, nisan ayından bu yana ekonomik faaliyetteki toparlanma sinyallerinin arttığına işaret edilerek, kuruluşun global iktisada ait büyüme kestirimlerinin istikrar kazanmaya başladığı aktarıldı.

Raporda, Kovid-19 kaynaklı ekonomik bozulmaların hafiflediğine belirtilerek, ama salgının tekrar yayılmaya başlaması ve salgına karşı uygulanan kısıtlamaların yine getirilmesine yönelik aşağı cepheli risklerin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Çin, Almanya, Güney Kore ve Avustralya'nın büyüme iddiaları yukarı istikametli revize edilen raporda, Brezilya, İngiltere, Meksika, Rusya, Türkiye, Endonezya ve Güney Afrika'nın büyüme varsayımları ise aşağı taraflı güncellendi.

– Avro Bölgesi'nin ekonomik büyüme iddiasında yukarı cepheli revizyon

Raporda, daha evvel bu yıl yüzde 8,2 daralması beklenen Avro Yeri iktisadının yüzde 8 küçüleceği kaydedildi. Ortam iktisadının gelecek yüzde 4,5, 2022'de ise yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'da bu yıl yüzde 6,3 daralmasının beklendiğine işaret edilen raporda, Kovid-19 salgınının kesimde en çok etkilediği memleketlerden İtalya iktisadının 2020'de yüzde 9,5, İspanya iktisadının yüzde 9,6 ve Fransa iktisadının yüzde 9 küçüleceği öngörüldü.

Raporda, İngiltere iktisadına ait büyüme kestirimi aşağı taraflı revize edilerek, daha evvel bu yıl yüzde 7,8 küçüleceği varsayım edilen devlet iktisadının yüzde 9 küçülmesinin beklendiği bildirildi.

Bu vakit kadar uygulanan siyaset müdahalelerinin Avrupa'daki ekonomik şoku hafiflettiğinin altı çizilen raporda, lakin yerdeki işsizlik orantısının önümüzdeki aylarda kıymetli ölçüde artmasının beklendiğine dikkat çekildi.

– Çin'deki toparlanma sağlam bir süratte devam ediyor

ABD iktisadının görünümüne ait iddiaların sabit tutulduğu raporda, devlet iktisadının bu yıl yüzde 5,6 daralacağı, 2021'de yüzde 4 ve 2022'de yüzde 2,7 büyüyeceği kestirim edildi.

Raporda, ABD iktisadının bu yılın 2. çeyreğinde yüzde 9,9 daralmasının beklendiğine işaret edilerek, son devirlerde Kovid-19 vakalarındaki yükselişin aşağı taraflı riskleri artırdığına vurgu yapıldı.

Fitch'in raporunda, Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin'de ise ekonomik toparlanmanın sağlam bir süratte devam ettiği belirtilerek, devlet iktisadının bu yıl yüzde 1,2, gelecek yıl yüzde 7,5 ve 2022'de yüzde 5,5 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Gelişmekte olan memleket ekonomilerine ait büyüme varsayımlarına de nokta verilen raporda, Hindistan iktisadının bu yıl yüzde 5, Brezilya iktisadının yüzde 7 ve Meksika iktisadının yüzde 9,1 küçülmesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, Rusya iktisadının ise bu yıl yüzde 5,8 daralacağı, 2021'de yüzde 3,6 ve 2022'de yüzde 2 büyüyeceği öngörüldü.

Türkiye iktisadıyla ilgili varsayımların de mekan aldığı raporda, devlet iktisadının bu yıl yüzde 3,9 daralacağı, 2021'de yüzde 5,4 ve 2022'de yüzde 4,6 büyüyeceği kestirim edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın