Gantz’dan Filistinlilere “diyalog” olmazsa “ilhak” tehdidi

KUDÜS (AA) - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun koalisyon ortağı ve Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistinlilerin "diyaloğu reddetmeleri ...

 Gantz’dan Filistinlilere “diyalog” olmazsa “ilhak” tehdidi

23.06.2020 - 19:51

cobanweb.com Güncelleme : 23.06.2020 - 19:51
2 views

KUDÜS (AA) – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun koalisyon ortağı ve Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistinlilerin “diyaloğu reddetmeleri” halinde hükümetinin tek taraflı olarak işgal altındaki Garp Şeria’nın kimi kısımlarını ilhak planını uygulayacağı tehdidinde bulundu.

İsrail’in Kanal13 televizyonuna nazaran, Gantz, İsrailli gazetecilerle yaptığı görüşmede, “ABD ile memleketin güvenliğini korumak için çalışacağız. Diyaloğun bir kesimi olmak istediklerinde dünya memleketleri ve Filistinlilerle de müzakere edebiliriz.” dedi.

ABD Lideri Donald Trump’ın açıkladığı kelamda Orta Şark barış planının mevcut durumla koordinasyonlu olduğunu söyleyen ve Filistinlilere bu çerçevede “diyalog” daveti yapan Gantz, “Sonsuza kadar Filistinlileri beklemeyi sürdürmeyeceğiz. Diyaloğu reddederler ise tek başımıza ilerlemeye devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Filistinlilere İsrail vatandaşlığı verilmeyeceğini vurgulayan Gantz, ortam devletleriyle çalışacaklarını, Ürdün ve Mısır ile yapılan barış itilaflarını “tehlikeye” atmayacaklarını kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da daha evvel Filistin Yönetimi’ne ABD'nin “Yüzyılın Anlaşması” ismini verdiği lafta Orta Şark barış planı çerçevesinde müzakere davetinde bulunmuştu.

– İsrail'in Garp Şeria'daki kesimleri “ilhak” planı

ABD Lideri Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın içtimasında açıkladığı lafta Orta Şark barış planında, Garp Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim mahallerinin “İsrail'in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv idaresinin Filistin'e ilişkin Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi unsurları mekan alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak encümen, lafta barış planının akabinde kelam konusu ortamların “ilhakı” için Garp Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı başkanı Gantz'ın imzaladığı koalisyon muahedesine nazaran, İsrail Başbakanı 1 Temmuz'dan itibaren Garp Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim üniteleri ve Ürdün Vadisi'nin “ilhakını” kabine yahut meclisin onayına sunabilecek.

– ABD'nin lafta barış planında neler var?

ABD’nin kelamda Orta Şark barış planı, İsrail'e Akdeniz’den Ürdün Nehri arasındaki coğrafyada tam egemenlik verirken, Filistinlilere ise Tel Aviv’e tanınan bu imtiyazı “sözde devlet” ve “ekonomik refah” karşılığında kabul etmeyi dayatıyor.

Filistinlilerin geri dönüş hakkı, Şark Kudüs, yerleşim ünitelerinin kaldırılması üzere taleplerini görmezden gelen lafta barış planı, tarihi Filistin topraklarında “iki devletli çözüm” imkanını büsbütün ortadan kaldırıyor.

Plana nazaran kurulacak “Filistin devletinin” başşehri Şark Kudüs’ün banliyölerinden Ebu Dis Mahallesi ya da Şark Kudüs’ün kuzeyindeki Şuafat Mülteci Kampı'ndan Kefr Akab Mahallesi'ne uzanan kesim olacak.

İsrail idaresinin uzun devrandır “yük olarak gördüğü” İsrail vatandaşı yaklaşık 300 bin Filistinlinin yaşadığı ve Ummul Fahm ile Kefr Kasım üzere büyük kentlerden oluşan El-Muselles ortamını “müstakbel Filistin devletine” devretmeyi öngören lafta barış planı, bu mübadeleyle de adeta İsrail’in hem demografik yapısını hem de yükünü hafifletmiş oluyor.

Lafta barış planına nazaran, işgal altındaki Şark Kudüs’ü hem Garp Şeria’dan hem de etrafındaki mahallelerinden ayıran Ayrım Duvarı, İsrail’in başşehri ile Filistin’in başşehri arasında hudut olarak kalmaya devam edecek.

Başkaca işgal altındaki Şark Kudüs’ün Eski Kent yerinde bulunan ve Müslümanların birinci kıblesi olan Mescid-i Aksa’daki mevcut durumun (statüko) korunmasını öngören lafta barış planı, Harem-i Şerif’i İsrail’in tezleri doğrultusunda Yahudilerin de ibadetine açarak aslında statükoyu Yahudilerin lehine değiştirmiş oluyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın