İngiltere’de Leicester kenti karantinaya alındı

LONDRA (AA) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında görülen artış nedeniyle İngiltere'nin Leicester kentinde ticari işletmeler ile ...

 İngiltere’de Leicester kenti karantinaya alındı

29.06.2020 - 23:11

Güncelleme : 29.06.2020 - 23:11
4 views

LONDRA (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında görülen artış nedeniyle İngiltere'nin Leicester kentinde ticari işletmeler ile mekteplerin kapatılmasına ve gevşeme adımlarının uygulanmamasına karar verildi.

Sıhhat Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, kentteki vakaların devlet umumunda son haftalarda görülen vakaların yüzde 10'unu oluşturduğunu söyledi.

Lokal yetkililerle görüştükten sonra “bazı sıkıntı lakin kıymetli kararlar” aldıklarını belirten Hancock, salı gününden itibaren mecburî olmayan perakende mağazalarının, perşembe gününden itibaren de mekteplerin kapatılacağını açıkladı.

Bakan Hancock, başkaca devlet umumunda 4 Temmuz'da kaldırılacak kimi tedbirlerin kentte uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

Leicester sakinlerini meskende kalmaya, kent içi ve dışı seyahatler yapmamaya çağıran Hancock, “Sosyal uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığını yakından izleyeceğiz ve gerek duyarsak daha fazla adım atacağız.” diye konuştu.

Başşehir Londra'nın yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde mahal alan 400 bin nüfuslu Leicester kentinde son 2 haftada 866 vaka görüldüğü, salgın müddetince kaydedilen yekun vaka sayısının ise 2 bin 987 olduğu belirtiliyor.

– Gevşeme adımları askıya alındı

Kovid-19 nedeniyle 43 bin 550 kişinin öldüğü İngiltere, can kaybı sayısı bakımından Avrupa'da 1'inci, dünyada ABD ve Brezilya'dan sonra 3'üncü sırada taraf alıyor.

İngiltere'de 23 Mart'ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs'ta kısmi gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat dalı çalışanları üzere konuttan çalışmaları mümkün olmayanların da işbaşı yapmalarına müsaade verilmişti.

Gevşeme adımlarının 2. aşamasında 1 Haziran itibarıyla ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15 Haziran'da da tüm perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.

Üçüncü aşamada da 4 Temmuz'dan itibaren restoranlar, barlar, oteller, kuaförler, filmler, ibadet mekanları, müzeler, kütüphaneler ve galerilerin yine açılacağı duyurulmuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın