Merkel ile Macron’un ortak basın içtiması

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ötürü daha evvel hiç görülmeyen ekonomik zorlukların ...

 Merkel ile Macron’un ortak basın içtiması

29.06.2020 - 23:01

Güncelleme : 29.06.2020 - 23:01
3 views

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ötürü daha evvel hiç görülmeyen ekonomik zorlukların yaşandığını söyledi.

Merkel, başşehir Berlin’e 70 kilometre uzaklıktaki Merseberg Sarayı'nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldikten sonra ortak basın içtiması düzenlendi.

Macron ile iki yıl evvel de Meseberg Sarayı'nda bir araya geldiğini, gelgelelim bugün çok önemli bir periyodun içinde bulunduklarını söz eden Merkel, “Sınamalara bakıldığında o devirdeki koşullar bugün karşı zıdda kalınan zorluklara nazaran nispeten öngörülebilir ve hafifti. Bir taraftan pandeminin kendisi, gayri taraftan bununla irtibatlı olarak on yıllardan beri, tahminen de daha evvel hiç görmediğimiz ekonomik zorluklar yaşıyoruz. Hem Almanya ve Fransa'da hem de Avrupa Birliği'nde.” dedi.

Almanya ve Fransa'nın birlikte ekonomik zorlukların üstesinden gelmek gayesiyle AB devletleri için bir kurtarma fonu önerdiklerini anımsatan Merkel, “Bununla 'Avrupa geleceğimizdir' dedik. Hepimiz farklı devletlerden geliyoruz lakin birlikte güçlü olabiliriz. Dijitalleşme, iklim, savaş ve barış üzere kavi hususlarda dünyada bir rol oynayabiliriz.” formunda konuştu.

Birlikte çalışıldığında Avrupa'nın bu buhrandan iyi ve sağlıklı çıkacağını tabir eden Merkel, Almanya'nın 1 Temmuz'da üstleneceği AB devir başkanlığında da zorluklarla birlikte savaş edileceğini lisana getirdi.

Almanya'nın AB devir başkanlığına ait “beklentiler yüksek” diyen Merkel, Fransa ve Almanya'nın birlikte çalıştığında AB için olumlu olacağını kaydetti.

– “Fransa'nın rolü orada kalıcı bir siyasi tahlil bulmak”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da temmuzda yapılacak AB Başkanlar Zirvesi'nde AB bütçesi ve kurtarma fonu konusunda mutabakat sağlanmasını ümit ettiğini belirtti.

Bununla Avrupa'nın zorluklarla başa çıkacağını gösterilebileceğini söz eden Macron, AB bütçesi ve kurtarma fonu konusunda ittifak sağlanmasının en öncelikli bahis olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin “Fransa, (Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin önderi Halife) Hafter'i uzun vadedir desteklemekle ve Türkiye'yi eleştirmekle suçlanıyor. Misal halde Rusya'nın yahut Birleşik Arap Emirlikleri'nin askeri eforlarını da eleştiriyor musunuz?” formundaki sorusuna karşılık veren Macron, Fransa’nın Hafter'i desteklemediğini, Fransa'nın rolünün orada kalıcı bir siyasi tahlil bulmak ve buna ek sağlamak olduğunu ileri sürdü.

Macron, “Şimdi Hafter Nisan 2019'da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Putin ile görüştüğünü anımsatan Macron, Putin'e Wagner paralı erlerinin fiillerini kınadığını aktardığını belirtti.

Macron, Putin'in de bunların kişisel erler olduğunu söyleyerek kendisine karşı çıktığını anlattı.

Türkiye'ye karşı suçlayıcı açıklamalarda bulunan Macron, Türkiye'nin Berlin Konferansı'ndaki hiçbir taahhüdüne hürmet duymadığını ileri sürdü.

Macron, Libya'da Türkiye'nin siyasetinin ne olduğunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın