Safari 14 ile web sitelerine Face ID ve Touch ID ile giriş başlıyor 2020

Bir devir yalnızca kullanıcı ismi ve şifre ile girdiğimiz web siteleri teknolojinin gelişmesi ile biyometrik güvenlik sistemlerini de tercih ...

 Safari 14 ile web sitelerine Face ID ve Touch ID ile giriş başlıyor 2020

25.06.2020 - 14:53

Güncelleme : 25.06.2020 - 14:53
2 views

Bir devir yalnızca kullanıcı ismi ve şifre ile girdiğimiz web siteleri teknolojinin gelişmesi ile biyometrik güvenlik sistemlerini de tercih etmeye başladı. Parmak izi okuma ve yüz tanıma bunların en değerlisi durumunda.

Apple da geçiyor

Fast Identity Online (FIDO) ismiyle kurulan tertip web siteleri ve pratiklerin biyometrik tahlil kullanmalarını bir standarda bağlama emelini taşıyor. FIDO ve FIDO 2 standartları bir vadedir internet dünyasında yaygın bir tasarrufa sahip durumda.

Apple da yılın başlarında FIDO tertibine katıldığını duyurmuştu. Hali hazırda pratiklere Touch ID ve Face ID ile giriş imkanı sunan Apple, sonbahardan itibaren web sitelerine de bunu getirecek.

iOS 14 ve macOS Big Sur ile birlikte gelecek Safari 14 tarayıcısı biyometrik girişlere müsaade veriyor. Anahtar Zinciri hesabı üzerinden parmak izi ve yüz datalarınızı kullanarak destekli web sitelerinde şifre girmenize gerek kalmayacak.

Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcıları da FIDO standartlarını tatbike başlamış durumda. Donanım tarafında anahtar olarak tabir edebileceğimiz USB tabanlı cihazların Safari tarayıcısındaki desteği ise yılın sonlarına sahih tam manasıyla başlayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın