Sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir? 2020

Sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir?Korona virüsü sebebiyle eğitim ilerini uzaktan eğitim ile sürdüren öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de sınıf geçme konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Ziya Selçuk sınıf geçme sisteminde değişikliği geride bıraktığımız hafta açıklamıştı. Peki, sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir? 2020 Selçuk, […]

 Sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir? 2020

05.05.2020 - 9:00

Güncelleme : 05.05.2020 - 9:00
68 views

Sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir?
Korona virüsü sebebiyle eğitim ilerini uzaktan eğitim ile sürdüren öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan birisi de sınıf geçme konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Ziya Selçuk sınıf geçme sisteminde değişikliği geride bıraktığımız hafta açıklamıştı. Peki, sınıf geçme nasıl olacak? Sorumlu sınıf geçme nedir? 2020

Selçuk, sınıf geçmeyle ilgili sorulara öğrencileri rahatlatacak bir yanıt vermişti. Yeni alınan kararla sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. Öğrencilerimiz not ortalamaları kaç olursa olsun, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek.

SORUMLU SINIF GEÇME NEDİR?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sorumlu sınıf geçmeyle ilgili açıklama yaptı;
Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla direk olarak sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en çok 3 ders olanlar sorumlu olarak dersliklerını geçer. Ancak alt derslikler da dâhil toplam 6 dersten çok başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler sebebiyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu rakama dâhil edilmez.
Sorumluluk sınavları, ders yılı içinde yapılan yazılı ve/ya da uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.
Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/ya da uygulamalı sınav biçiminde yapılır. Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

Tamam Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içerisinde bir sınav daha yapılır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın