Türk makine bölümünü dünyada Türkiye Makina Federasyonu temsil edecek

İSTANBUL (AA) - Türkiye Makina Federasyonu Idare Şurası Yöneticisi Adnan Dalgakıran, "Türk makine bölümünün tepe örgütü MAKFED’in memleketler ...

 Türk makine bölümünü dünyada Türkiye Makina Federasyonu temsil edecek

20.07.2020 - 22:22

cobanweb.com Güncelleme : 20.07.2020 - 22:22
0 views

İSTANBUL (AA) – Türkiye Makina Federasyonu Idare Şurası Yöneticisi Adnan Dalgakıran, “Türk makine bölümünün tepe örgütü MAKFED’in memleketler arası temsil erki, Türkiye ismini kullanma kararıyla tescillenmiş oldu.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Makina Federasyonu'nda yapılana açıklamaya nazaran, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın mütenasip görüşleri ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile ismi Türkiye Makina Federasyonu olarak tescillenen Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), 20 alt dal derneği üyesi ile 3000’e yakın imalatçıyı temsil ediyor.

Makine ve aksam imalatçılarını temsil eden derneklerin üst kuruluşu olarak 2014 yılında kurulan Federasyon’un merkezi Ankara’da bulunuyor.

– “Sektörümüz örgütlenmesini doruğa taşıdı”

Açıklamada görüşlerine taraf verilen Türkiye Makina Federasyonu Idare Konseyi Lideri Adnan Dalgakıran, Türkiye’de 400 bine yakın kişi istihdam eden ve yılda ortalama 18 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makine imalat bölümünün, yüksek katma bedelli eser ve teknoloji geliştirerek sanayi, tarım ve hizmet bölümlerinin global rekabetçiliğinde kilit rol üstlendiğine dikkati çekti.

Türk makine kolunun tepe örgütü MAKFED’in memleketler arası temsil erkinin, Türkiye isminin kullanma kararıyla tescillenmiş olduğunu belirten Dalgakıran, “Makine sanayi, rastgele bir kol değildir. Yükseltici ve sürükleyicidir. 2019 yılı boyunca kamunun yayımladığı tüm strateji planlarında bize öncü hizmeti verilmiş olması, 'ileri ülke' olmanın tek yolunun makine endüstrinin yükselişinden geçtiğinin artık herkesçe anlaşılmış olmasındandır.” tabirlerini kullandı.

Makine imalatçılarını temsil eden sektörel derneklerin on yıllardır kıymetli bir sorumluluğu özveriyle noktasına getirdiğini söz eden Dalgakıran, “İsim değişikliği ahir, örgütlenmemiz nihayet tepe noktasına ulaşmış oldu. Federasyonumuzun ismine kattığımız 'Türkiye' ibaresiyle birlikte, memleketimizin sürdürülebilir kalkınmasında üstlendiğimiz vazifenin gerek-koşul ve muhtaçlıklarını lisana getirmeyi sürdüreceğiz. Ürettiğimiz haber ve stratejilerle, yetkili makamların en isabetli kararları almalarına yardımcı olmaya büyük bir özgüvenle devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın