Türkiye Sigorta Birliği Yöneticisi yine Atilla Benli oldu

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Olağan Umumî Konsey Toplantısı'nda, Güneş Sigorta Umum Yöneticisi Atilla Benli, 61 muteber oyun ...

 Türkiye Sigorta Birliği Yöneticisi yine Atilla Benli oldu

29.06.2020 - 17:16

Güncelleme : 29.06.2020 - 17:16
4 views

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Olağan Umumî Konsey Toplantısı'nda, Güneş Sigorta Umum Yöneticisi Atilla Benli, 61 muteber oyun tamamını alarak yine Lider seçildi.

TSB'den yapılan açıklamaya nazaran, bugün dijital platformda gerçekleştirilen Olağan Umumî Konsey Içtiması sonrası vazifedeki isimler muayyen oldu.

Açıklamada görüşlerine bölge verilen Benli, içeride yapıcı bir yarışmanın yaşandığı, dışarıda ise tek sesin hakim olduğu 66 üyesiyle ve tüm paydaşlarıyla sigorta kesiminin büyük bir aile olduğunu bildirdi.

“Sektörümüzün referans kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği Başkanlığının üyelerimiz tarafından yine şahsıma layık görülmesi ve emanet edilmesi benim için büyük bir onur ve sorumluluktur.” tabirlerini kullanan Benli, şunları kaydetti:

“Sektörümüz 2019 yıl sonu itibarıyla 237 milyar TL faal büyüklüğe ve 69 milyar TL prim üretimine ulaştı. 12 Haziran 2020 tarihi itibarıyla BES ve OKS'de yekun iştirakçi sayısı 12 milyonu aşarken, yekun fon büyüklüğü yaklaşık 146 milyar TL'ye ulaştı. GSYH'nin 34 katına ulaşan 127 trilyon TL’lik büyüklüğü, Üçüncü Havaalanı, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü üzere girişimlere teminat sağlayan dalımızın penetrasyon nispeti ise maatteessüf hak ettiği alanda değil.

2018 sonu itibarıyla penetrasyon nispeti tüm dünya için yüzde 6 iken, Türkiye'de bu nispet yüzde 2 civarında. Memleketimiz dünyanın 19. büyük iktisadı olmasına karşın sigortacılıkta potansiyeline erişememiş durumda. Mevcut durumda sigortacılık kesimimiz 39. sırada. Yeni periyotla birlikte makro gayemiz, sigortacılık ve emeklilik kesimimizi dünyada hak ettiği konuma ulaştırmak olacak. TSB olarak, tüm çalışmalarımızı ve stratejik yapılanma hamlelerimizi bu ana gayeye ulaşmak üzere kurgulayacağız.”

– “Dijitalleşme, done analitiğinin daha faal tasarrufu üzere girişimleri önemsiyoruz”

Gelecek periyotta iki temel başlıklarının bulunduğunu bildiren Benli, bunların siyaset dokümanlarında sigorta ve emeklilik bölümü için belirtilen önlem ve aksiyonlar olduğunu aktardı.

Ferdî emeklilik sisteminin öncelikli hususları olacağını belirten Benli, şu haberleri verdi:

“Özellikle, TES kurgusu, bu kurgunun kıdem tazminatı ile entegrasyonu, BES fon meblağlarının artırılmasına yönelik adımlar ve 18 yaş altı için BES yolunun açılması gündemimizde mütemadi bölge alacak. Bunun yanında, birlik olarak yakından takip ettiğimiz iştirak sigortacılığında da kıymetli ödevlerimiz olacak. Örneğin, mevzuat revizyonu, aktif murakabe ve gözetimin sağlanması maksadıyla iştirak sigortacılığına hususî 'Denetim ve Gözetim Rehberinin Hazırlanması' ve Kaynak ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme taşıdığı 'Katılım Reasürans Fonu'nun kurulması üzere hususlar da birliğimizin öncelikli başlıkları arasında bölge alacak.

Birliğin, önümüzdeki periyot ajandasında yan alacak 2. temel başlık ise 2020-2024 Strateji Belgesi'nde vurgulanan mevzular olacak. Mahsusen, dijitalleşme, olgu analitiğinin daha dinamik tasarrufu üzere kesimimizi, geleceğin sigortacılığına hazırlayacak girişimleri önemsiyoruz.”

– .”Kovid-19 devrinde etkin, dinamik ve tahlil üreten bir kol olduk”

Gerek hayat dışı gerekse hayat ve emeklilik branşlarının, 2019 itibarıyla, üst siyaset evrakları ile hükümetin ajandasında mekan almasının sigorta dalı için değerli bir fırsat olduğunu söz eden Benli, bankacılık dışı finans kolunun geliştirilmesi için bu fırsatın yeni devirde verimli bir biçimde kullanacağını bildirdi.

Kovid-19 devrinde faal, dinamik ve tahlil üreten bir bölüm olduklarını aktaran Benli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dijitalleşmenin kesimimize sıkıntı devirlerde sağladığı yararları daima birlikte deneyimledik. Idare anlayışımızın temelinde ahenk, iş birliği ve ortak akıl olmaya devam edecek. Ortak akıl ile kararlarını alan, bu kararları hayata geçirmek için armoni ve iş birliği içinde faal tahlil üretme amacıyla çalışan kolumuzun hem kamu ile münasebetleri hem de paydaş muhaberesi çok daha güçlü bir tabana oturacak. Önümüzdeki periyotta kamu ile muhabere köprüsünün güçlendiğini ve bunun olumlu yansımalarını daha iyi hissedeceğiz. Bu idare anlayışı sayesinde, hepimizin hedeflediği çok daha güçlü ve itibarı çok daha yüksek bir sigorta bölümü amacı daha ulaşılabilir hale gelecek.”

– Komite ve Disiplin Heyeti üyeleri de belirlendi

Içtimada başkaca, Hayat Dışı Idare Komitesi, Hayat Emeklilik Idare Komitesi, Teftiş Şurası, Disiplin Heyeti üyelikleri için seçim yapıldı.

Seçimi takip eden 2 gün içinde Seçim Kurulu'na rastgele bir itiraz yapılmadığı takdirde, sonuçların resmi olarak kabul edileceği söz edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın