Yeni Delhi’de hastaneler Kovid-19 salgını için başşehir sakinlerine ayrıldı

ANKARA (AA) - Hindistan'ın başşehri Yeni Delhi ve muhitindeki nahiyeleri içerisine alan Delhi Ulusal Başşehir Yeri Başbakanı Arwind Kejriwal ...

 Yeni Delhi’de hastaneler Kovid-19 salgını için başşehir sakinlerine ayrıldı

07.06.2020 - 18:46

cobanweb.com Güncelleme : 07.06.2020 - 18:46
9 views

ANKARA (AA) – Hindistan'ın başşehri Yeni Delhi ve muhitindeki nahiyeleri içerisine alan Delhi Ulusal Başşehir Yeri Başbakanı Arwind Kejriwal, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını bitene kadar hükümete bağlı hastanelerin yalnızca başşehir sakinlerine hizmet vereceğini bildirdi.

NDTV kanalındaki habere nazaran, Kejriwal, medya konferans yoluyla yaptığı açıklamada, merkezi hükümete bağlı hastanelerin tüm halkın hizmetinde olduğunu söz ederek, başkentte Kovid-19 vakalarının 27 bini geçtiğine dikkati çekti.

Arwind Kejriwal, Delhi hükümetince yönetim edilen devlet hastaneleri ve birtakım şahsi hastanelerin salgın bitene kadar başşehir sakinleri için ayrıldığını bildirerek, bu kapsamda 10 bin yatağın hazır olduğunu söyledi.

Farklı eyaletlerdeki hastalara müsaade verilmesi halinde mevcut durumda ellerindeki boş yatakların 3 gün içerisinde dolacağını söz eden Kejriwal, salgının artması halinde gelecekte otel ve gibisi tesislerin de hastaneye dönüştürülebileceğini belirtti.

– İktidardaki partiden karara reaksiyon geldi

Öte yandan, iktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetinin Azınlık İşleri Bakanı Muhtar Abbas Naqvi, yaptığı açıklamada, Delhi hükümetinin kararına reaksiyon göstererek, muhit eyaletlerden çok sayıda vatandaşın başşehre tedavi olmak için geldiğini lisana getirdi.

Naqvi, bu çeşit durumlara siyasetin karıştırılmaması gerektiğine de işaret etti.

Toplumsal medya platformlarında da hususla ilgili binlerce tefsir yapıldı. Kullanıcılar arasında hükümetin kararını destekleyenlerle birlikte laf konusu karara reaksiyon gösterenler de oldu.

Hindistan'da Kovid-19 vaka sayısı 256 bin 563'e yükselmiş, salgın münasebetiyle 7 bin 174 kişi ömrünü yitirmişti.

Yeni Delhi ve etrafındaki yerleri içerisine alan Delhi Ulusal Başşehir Kesiminde ise vaka sayısı 27 bin 654'e çıkmıştı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın